Şan Dersi Aydın

DOĞRU SES KULLANIMI VE ŞAN ÜZERİNE BİLİNMESİ GEREKENLER

Hayata başladığımız andan itibaren nefes almak bizim ayrılmaz bir parçamız olur. Nefesin doğru bir şekilde alınması önemlidir çünkü aktivitelerimizi sağlıklı bir şekilde yapabilmenin yolu, doğru nefes almaktan geçer. Ancak maalesef ülkemizde nefesi doğru bir şekilde almayı bilen kişi sayısı oldukça azdır. İşte bu noktada şan dersleri devreye girmektedir. Şan dersi, insanların sesini ve nefesi doğru bir şekilde kullanmasını öğretir. Bu da gerek şarkı söylemek adına gerekse hitabet adına olumlu bir durumdur.

Günümüzde şan dersleri sadece şarkı söylemek isteyenlerin değil topluluğa hitap eden bireylerin de tercihleri arasına girmiştir. Doğru konuşma ve ses tınısı insanlar üzerinde kuşkusuz çok olumlu bir etki bırakmaktadır. Bu sebeple şan derslerine olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Şan dersi almak isteyenlerin özellikle dikkat etmesi gereken bir nokta var. Bu da şudur ki; şan dersi tamamen alanında uzman biri tarafından öğretilmelidir. Çünkü  fizyolojiden yeteri kadar anlamayan bir eğitmen, ses tellerinizi olmaması gereken bir şekilde kullanmanıza neden olabilir bu da ses tellerinizde nodül oluşumuna yol açabilir.

Şan eğitiminde 2 temel öğe esastır. Bunlardan biri ses perdelerini doğru kullanabilmek diğeri ise uyumlu sesler üretebilmektir. Yani tiz ses ve kalın ses kontrolü yapmanıza yardımcı olmaktadır.  İstediğiniz tonda ses çıkarmanızı şan eğitimi oldukça kolaylaştırmaktadır.

Şan eğitimi almak isteyen bireylerden bazıları seslerinin kötü olduğu düşüncesi ile eğitimi almaktan vazgeçer. Hâlbuki şan eğitimi için güzel ses ön şartı yoktur. Güzellik göreceli bir kavramdır. Kaldı ki şan eğitimi ile sesinizi eğitebilir, çok daha güzel şarkı söyleyebilirsiniz. Şan öğrenmek için bir yaş sınırı da bulunmamaktadır. İstediğiniz yaş için kurumumuza uğrayıp kayıt olabilirsiniz. Şan dersleri disiplin istemektedir. Bu ders ilk başlarda size zor hatta sıkıcı gelebilir. Başlar başlamaz çok iyi şarkı söylenemez.

Şan eğitiminin başarıya ulaşabilmesi için sabır ve çalışma şarttır. İlk başlarda size zor gelen eğitimde pes etmemelisiniz. Ancak o zaman başarılı bir şekilde eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Şan eğitiminde müzik kulağınızın olması büyük bir artıdır. Daha etkili ve hızlı öğrenmenize katkı sağlar. Ancak bilinmelidir ki müzik kulağınızın olması şart değildir. Müzik kulağınız olmadan da şan eğitiminizi ilerletebilir ve harika işler ortaya çıkarabilirsiniz.

İyi bir şan eğitimi ancak iyi bir şan kursu Aydın ile mümkündür. Bu yüzden kurs seçiminizi titiz bir araştırma ile yapmalısınız. Kesinlikle aceleci davranmamalısınız. İyi bir kurs işi size tüm incelikleriyle öğrettiği gibi sağlığınıza da dikkat edecektir. Biz size bunun garantisini veriyoruz. Alanında uzman eğitmenlerimizle daima size destek olmak için varız. Kursumuz 7 gün boyunca saat 23.00’a kadar açıktır. Bu sebeple ister öğrenci olun, ister çalışan, ister çalışmayan saat sıkıntısı yaşamazsınız. Dilediğiniz saatte gelip, kurslarımıza katılabilirsiniz. Aydın Efeler’in çok merkezi bir bölgesinde bulunmamız sebebi ile ulaşım konusunda bir sıkıntınız olmayacaktır. Her türlü toplu taşıma aracı kurumumuza oldukça yakındır. Kayıtlarımız sürekli devam etmektedir. Siz de bu işi gerçekten öğrenmek istiyorsanız, gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, bizim gibi uzman kadroya sahip olan bir kurs merkezi tercih edebilirsiniz. Unutmayın, başarılı olmakta eğitmenlerin payı oldukça fazladır. Sizi başarıya ulaştıracak eğitmen tercihi yapmalısınız.